ҚМЖ.М.Мақатаев – ақиық ақын

Мектеп Петропавл қаласы «Бірінші қалалық жалпы білім беретін ІТ-лицей » КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Шопанаева Күлжан Зейнішқызы
Сынып: 6 Т2 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Күні:  
Сабақтың тақырыбы М.Мақатаев – ақиық ақын
Оқу мақсаттары 6.О1. Мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру.
Сабақтың мақсаты Тыңдалым және оқылым мәтіндерінің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді.

Негізгі  және жанама ақпаратты анықтайды.

Бағалау критерийлері Ø  мәтін мазмұнын түсінеді;

Ø  негізгі  және жанама ақпаратты анықтайды;

Ø  мәтінді баяндайды;

Құндылықтар Сабақ барысында қамтылатын білім беру құндылықтары:

Ø  Тіл және мәдениет

Ø  Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет

Ø  Ынтымақтастық

Ø  Жауапкершілік

Акт қолдану дағдылары Интербелсенді тақтаны интернетке шығуға, визуалды материалды демонстрациялауға қолдану
Тілдік мақсаттар Тақырыпқа байланысты сөздер мен терминдер:

Ақиық, майдан, тұңғышы, әдебиетке қызығушылық

Пәнаралық байланыс Қазақстан тарихы, география
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған әрекеттер Ресурстар
Сабақтың басы

 

 

1. Психологиялық ахуал.

2. Ой қозғау. Мұғалім оқушыларға ән тыңдатып, сабақтың тақырыбына болжам жасатады.

Тілек айту

1 – слайд

Видео

  Ақынның портреті. Ақын туралы мұғалім сөзі.

Ақын, аудармашы, драматург, Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, «Ғасыр ақыны» атағының иегері.

Поэмалары:

«Ақ қайың әні», «Аққулар ұйықтағанда», «Арман», «Шолпан», «Райымбек! Райымбек!», «Қашқын», «Моцарт. Жан азасы»

Мұқағали Мақатаев поэзия жанрында ғана емес, проза, драма, сын саласында да қалам тартты.

«Құлпытас», «Марусяның тауы», «Өзгермепті», «Әже» әңгімелері, «Қос қарлығаш», «Жыл құстары» повестері мен «Қош махаббат» пьесасы, бірнеше сыни еңбектері енген.

2 — слайд
  3.  Сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Жұмыс дәптеріне күнді, сабақтың тақырыбын жазу.

М.Мақатаев – ақиық ақын

3 — слайд
  3. Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Ø  Тыңдалым және оқылым мәтіндерінің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді.

Негізгі  және жанама ақпаратты анықтайды.

4 — слайд
  Оқушылардың бүгінгі сабаққа қойып отырған мақсаттарын білу  
  Осы сабақ мақсатына жету үшін келесі оқу мақсатын ұстанымға алып, жұмыс істеуіміз керек.

6.О1. Мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау.

5 — слайд
  Оқу  мақсаты:

Тыңдалым материалдарының мазмұны

негізінде сұрақтарға жауап беру.

 
1-тапсырма (жеке жұмыс, ауызша) Тыңдалым тапсырмасы. «М.Мақатаев – ақиық ақын» мәтінін мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап беріңіз Аудио

мәтін 

   

Бағалау критерийі Дескрипторлар
Аудиомәтін бойынша сұрақтарға жауап береді

 

Ø  Аудиомәтінді тыңдайды

Ø  Мазмұнын түсінеді

Ø  Сұрақтарға жауап береді

Мұғалім сөзі:

Ø  Осы тапсырманы орындағанда қандай бағалау критерийімен жұмыс жасайсыңдар?

6 — слайд

 

  Сұрақтар:

1.М.Мақатаев қай жылы және қай жерде дүниеге келді?

2. Ақын отбаындағы нешінші бала?

3. Ақын кімнің тәрбиесінде болды? Неліктен?

4. Ақынның өлең жазуына не себеп болды?

5.Ақынның неше жыр жинағы жарық көрді?

7 – 11

слайдтар

Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі бойынша тапсырмаға кері байланыс беру  12 — слайд
  Оқу  мақсаты:

5.Т6. Тыңдалым материалдарының мазмұны

негізінде кластер жасау.

 13- слайд
2-тапсырма (топтық, жазбаша) Тыңдалым тапсырмасы. «М.Мақатаев шығармашылығы» бейнебаянын мұқият тамашалап, кластер жасаңыз Бейнебаян
10 МИНУТ  

Бағалау критерийі Дескрипторлар
Бейнебаян бойынша кластер жасайды

 

Ø  Бейнебаянды көреді

Ø  Мазмұнын түсінеді

Ø  Кластер жасайды

Ø  Қорғайды

Мұғалім сөзі:

Осы тапсырманы орындағанда қандай бағалау критерийімен жұмыс жасайсыңдар?

14-слайд
ФБ Қорғаушыға баға беру  
  Сандарға тіл бітсе

1931, 9, 17, 21, 6, 1000, 4

15-слайд
Кері байланыс «Бес бармақ» тәсілі бойынша тапсырмаға кері байланыс беру 18-слайд
  М.Мақатаев – ақиық ақын

 

17- слайд
18-слайд Қарақұс немесе ақиық бүркіт тұқымдасына жататын сұңқар тәрізді құс. Алматы облысының аудандарын мекендейді. Қанатының ұзындығы 620 мм, салмағы 2-2,3 кг. Ересегінің түсі қара қоңыр, иығында ақ дағы бар. Балапан кезінде бірыңғай ақ болады
Поэзия минуты Оқушылар М.Мақааевтың өлеңдерін оқиды 19-слайд
 Кері байланыс «Синквейн» тәсілі бойынша сабаққа кері байланыс берейік.

Синквейн (бес жол өлең)

1 зат есім-

2 сын есім-

3 етістік-

Сөйлем-

Синоним –

 
Сабақтың соңы.    

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *