ҚМЖ.Наурыз той салты туралы ұғым

САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті Мектеп: №9 жалпы білім беру орта мектебі
Күні:11.03.2020 жыл. Мұғалімнің аты-жөні: Кадирбаева Г.А.
Сынып: 8 «г», «в», «д».    
Бөлім атауы Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшеліктері.
Сабақтың тақырыбы Наурыз той салты туралы ұғым.
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары Т.8.1.4.1-орта көлемді шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау.

А.8.2.1.1-тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып ауызша мәтін құрау.

Сабақтың мақсаты Оқушылардың барлығы: үзінді тыңдап, тірек сөздерді анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі: мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақтар қояды, тақырыбын анықтайды.

Оқушылардың кейбірі: тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып ауызша мәтін құрау.

Бағалау критерийлері
  • Наурыз мейрамы туралы ақпаратты оқып, негізгі ойды анықтайды;
  • Наурыз мейрамын тойлайтын халықтардың тойлау салтын салыстырады.
  • Жазба жұмыстарында демеулік шылауларды дұрыс қолданады.
Тілдік мақсаттар Пән лексикасы және терминология:

Наурыз, жыл басы, жаңа күн, бата – тілектер

Сөз тіркестері: Әз-Наурыз, Ұлыстың ұлы күні

Құндылықтар Қазақтың салт-дәстүріне құрметпен қарауға баулу.
Пәнаралық байланыс Тарих, өнер
Осыған дейін меңгерілген білім «Қазақы наурызнама»
Жоспар
Жоспарланатын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер Дереккөздер
Сабақтың басы

8 мин

—          Сәлемдесу;

Топқа бөлу;

Біздің ұранымыз:

Біз бір- бірімізді түсінеміз!

Біз бір -бірімізді тыңдаймыз!

Біз бір -бірімізге көмектесеміз!

 

Үй тапсырмасын қайталау

« Сұрақ-жауап» сұрақтар арқылы өткен тақырыпты жаңа сабақпен ұштастырамын.

·         Балалар біз өткен сабақта нелер туралы өттік?

·         Қандай құстар жайлы әңгіме қозғадық?

·         Жалпы балалар сендер қандай құстарды білесіңдер

·         Көбінесе құстар жылдың қай мезгілінде оралады?

 

Түрлі – түсті смайликтер арқылы

 

Слайд

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 тапсырма. Мәтінді оқып, аудару.

Елімізде Жаңа жыл мерекесі екі рет тойланады. Екі мейрамға қатысты берілген сұрақтардың жауабын жаз. Салыстыр.

Венн диаграммасын құру

 

2-тапсырма.

«Синквейн» әдісі

 

3-тапсырма. Сөздерден сөйлем құрау.

1 топ. Қазақ халқы Наурыз тойына үлкен-кіші, кәрі-жас демей, түгел атсалысады.

2 топ. Наурыз тойының өзіне тән рәсімдері бар.

 

4-тапсырма. Жазылым

Наурыз мерекесіне орай «Хабарландыру» жазу

 

5 тапсырма Оқылым Айтылым

Наурызды Азия халықтары тойлауы.

Мәтіндерді дұрыс оқып,орыс тіліне аудару.Мәтін бойынша сұрақтар құру. Постер жасау

І топ Әзірбайжан

Әзірбайжанда Наурыз мейрамы – күн мен түннің теңескен күні ретінде аталып өтеді. Ел тұрғындары бұл мейрамды қатты ұнатады. Мереке күні ас дайындайды, адамдар бір-біріне бақыт пен молшылық тілейді. Дәстүр бойынша «тонгал» деп аталатын от жағып, одан жеті рет секіретін болған.
Мерекелік дастарханны басты тағамы шекербура дайындалады. Ол — Ай пішіндес қамырдан жасалған тәтті тағам. Ал, өсіп тұрған жасыл бидай сабақтары “Күн символын” білдіреді. Бидай қуырылып, жұмыртқалар қызылға боялады.
Әзірбайжан халқында Наурыз күні жаңбыр жауса, “келер жыл өте жақсы, берекетті” болады деген сенім қалыптасқан.

ІІ топ Тәжікстан

Өзбекстанда жыл сайын 21 наурыз күні тойланады. Дәстүрлі түрде жәрмеңкелер, жалпы халықтық шерулер, ит және әтеш шайқасы, ат шабысы ұйымдастырылады. Ұлттық киімдерімен ән айтып, би билейді. Көпшілігі қазіргі күнге дейін ежелгі дәстүрлерін сақтап келеді. Негізгі тағамдары — сумаляк (бидай ұнынан жасалған тағам). Сумаляк – өмірді, денсаулықты, молшылық пен жылықты білдіреді.

Сонымен қатар, Өзбекстанда аналар қыздары мен келіндерін жанына алып түрлі жеміс пен көкөніс тағамдарын жасап, дастархан жаяды. Қазанды толтырып тамақ пісіреді. Бұны “қазан толды” дейді, онысы “ризығымыз толы болсын” деген ниетке саяды.

Дескриптор:

• Мәтінді дұрыс оқиды.

• Орыс тіліне аударады.

• Мәтін бойынша сұрақтар құрады.

• Кластер жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Үлестірмелі парақша)

 

Слайд

 

(Үлестірмелі парақша)

 

Қазақ тілі оқулығы

 

(Үлестірмелі парақша)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия «Бағалау ағашы»

Оқушылар өз ойларын жазып, бағалау ағашына жабыстырады

Үйге тапсырма: «Наурыз» тақырыбына  6 – тапсырма. Диалог құру.

Шығу парағы

Оқулық

Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *