ҚМЖ.Негізгі және туынды етістік

САБАҚ: қазақ тілі

ТАҚЫРЫБЫ: 87- сабақ. Негізгі және туынды етістік

МЕКТЕП: Сәкен ЖОББ мектебі
КҮНІ:21.02.20 МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ- ЖӨНІ: Кеңес А.І.
СЫНЫП: 3 ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ: ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:
ОҚУ МАҚСАТЫ: 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау;

3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау.

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: Барлық оқушылар:

— мұғалімнің қолдауымен тыңдалған материал бойынша тірек сөздерді белгілеп, ашық және жабық сұрақтарға жауап береді;

-мұғалімнің көмегімен түрлі дереккөздерден берілген  тақырып бойынша ақпаратты табады және ақпаратта кездескен жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашады;

-үлгі бойынша негізгі және туынды етістікті ажырата алады

Оқушылардың көпшілігі:

— тыңдалған материал бойынша тірек сөздерді белгілеп, мұғалімнің қолдауымен ашық және жабық сұрақтарға жауап береді;

-түрлі дереккөздерден берілген  тақырып бойынша ақпаратты табады және ақпаратта кездескен жаңа сөздердің мағынасын мұғалімнің көмегімен сөздіктерді пайдаланып ашады;

— ережеге сүйеніп негізгі және туынды етістікті ажырата алады.

 

Кейбір оқушылар:  

— тыңдалған материал бойынша тірек сөздерді белгілеп, ашық және жабық сұрақтарға жауап береді;

-түрлі дереккөздерден берілген  тақырып бойынша ақпаратты табады және ақпаратта кездескен жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашады;

— негізгі және туынды етістікті ажырата алады.                                                                                                                             

Бағалау критерийлері – тірек сөздерді белгілей алады, сұрақтарға жа­уап береді;

– cөздердің мағынасын ашады;

– негізгі және туынды етістіктерді анықтайды.

Пәнаралық байланыстар Дүниетану
Құндылық-тарды қалыптастыру Әлеуметтік жауапкершілік және жанашыр болу
ЖОСПАР:
Жоспарланған уақыт Жоспарланған іс- әрекет Ресурстар
Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс- әрекеті
Ұйымдастыру бөлімі

5 минут

 

 

Сабақтың басы

5+3 минут

Сәлеметсіздер ме, оқушылар?

Көңіл- күйлеріңіз қалай?

Психологиялық дайындық

Балаларды түгендеу.

Ендеше, сабағымызды бастайық

Топқа бөлу. «Орнынды тап» әдісі

Әр оқушы қораптың ішінен үлестірмелі қағаздарды таңдайды. Қағаздағы етістік ,негізгі етістік,туынды  етістіктерді таңдау арқылы бөлінеді.

1-топқа Етістікті, 2- топқа Негізгі етістік,

3- топқа Туынды етістікті таңдағандар жайғасады.

Үй тапсырмасы.Етістікті қатыстырып  2-3 сөйлем құрап жаз.

«Аққала» әдісі арқылы

Оқушыларға аққала бөліктерін таратамын. Аққала бөліктерін алған оқушылар үй тапсырмасына жауап беріп, аққаланы құрастырып шығарады.

Сөзбен мадақтау:Жақсы!,Өте жақсы!,Жарайсың!.

Өткен сабақты қайталау.

Етістік дегеніміз…..

Негізгі етістік дегеніміз…..

Туынды етістік дегеніміз….

Сәлеметсіз бе!

Жақсы.

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Қуанайық достарым,

Арайлап атқан әр күнге!

Оқып білім аламыз,

Біздер керек баламыз,

Қазақ  тілі пәнінде

Тапқыр,алғыр боламыз!

 

 

 

 

 

 

 

Аққала бөліктерін құрастырады.

 

 

 

 

 

 

Үлестірмелі қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

Аққала бөліктері

Сабақтың ортасы

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5+3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

2-3мин

16-жаттығу( ауызша). «Ойлан-жұптас

талқылы»әдісі бойынша.

Көп нүктенің орнына атақты тұлғалардың бірінің атын қойып, мәтінді түсініп оқиды және жұбымен бөлісіп топта талқылайды кластер құрайды.

«Топтастыру» әдісі арқылы.

«Бағдаршам» арқылы топтар бір-бірін бағалайды

Дескриптор

* Өз бетінше мәтінмен танысады.

*Жұбымен бөліседі

*Топта талқылайды және кластер құрайды.

*Жұмысты қорғайды

*Мұғалімнің сұрағы арқылы тақырыбын анықтап негізгі ойды табады.

 

«Жәшіктегі кітаптар» әдісі

Жәшік ішінен өз тобының аты жазылған кітапты таңдайды. Кітаптың артында тапсырмалар берілген.

(17-жаттығу)

Етістік тобына

1-тапсырма:

Берілген зат есімдер мен  сын есімдерге –ла,-ле,-да,  -те,-дас,-тас,-лас,-лес,-тан,-тен жұрнақтарының тиістісін жалғап,туынды етістік жаса.

Тор,арқан,ем,ара,сабын,үтік,тіс.

«Басбармақ» арқылы бағалау(Бір-бірін)

Дескриптор

 *Берілген зат есімдер мен сын есімдерге тиісті жұрнақтарды жалғау арқылы,туынды етістік жасайды.

 

2-тапсырма:

Жаңылпашты жатқа айт және жаз.

Атам бақ аралады,

Ағам тал аралады.

Апам көл аралайды,

Асыл ат тағалайды.

« 5 баллмен»бағалау

5-«0» қате

4-«1-2»қате

3-«2-3» қате

Дескриптор

*Жаңылпашты жаттайды.

*Топтан бір бала айтады

*Барлығы дәптерлеріне жазады.

*Жұпта бірін-бір бағалау

3-тапсырма:

Етістікті сөз құрамына талда.

Аралады.

«Бас бармақ» арқылы

Дескриптор

*Етістікті сөз құрамына талда

Негізгі етістік тобына

1-тапсырма

Берілген зат есімдер мен  сын есімдерге –ла,-ле,-да,  -те,-дас,-тас,-лас,-лес,-тан,-тен жұрнақтарының тиістісін жалғап,туынды етістік жаса.

Ақ,ұсақ,көркем,жақсы,оң,жаңа,ірі.

«Басбармақ»  әдісі арқылы

Дескриптор

 *Берілген зат есімдер мен сын есімдерге тиісті жұрнақтарды жалғау арқылы,туынды етістік жасайды.

 

Сергіту сәті

 

2-тапсырма:

Жаңылпашты жатқа айт және жаз.

Атам бақ аралады,

Ағам тал аралады.

Апам көл аралайды,

Асыл ат тағалайды.

« 5 баллмен» бағалау

5-«0» қате

4-«1-2»қате

3-«2-3» қате

Дескриптор

*Жаңылпашты жаттайды.

*Топтан бір бала айтады

*Барлығы дәптерлеріне жазады.

*Жұпта бірін-бір бағалау

3-тапсырма:

Етістікті сөз құрамына талда.

Тағалады

«Бас бармақ» арқылы

Дескриптор

*Етістікті сөз құрамына талда

Туынды етістік тобына

1-тапсырма

Берілген зат есімдер мен  сын есімдерге –ла,-ле,-да,  -те,-дас,-тас,-лас,-лес,-тан,-тен жұрнақтарының тиістісін жалғап,туынды етістік жаса.

Ақыл,дос,пікір,әдет

«Басбармақ»әдісі арқылы бағалау

Дескриптор

 *Берілген зат есімдер мен сын есімдерге тиісті жұрнақтарды жалғау арқылы,туынды етістік жасайды.

2-тапсырма:

Жаңылпашты жатқа айт және жаз.

Атам бақ аралады,

Ағам тал аралады.

Апам көл аралайды,

Асыл ат тағалайды.

« 5 баллмен» бағалау

5-«0» қате

4-«1-2»қате

3-«2-3» қате

Дескриптор

*Жаңылпашты жаттайды.

*Топтан бір бала айтады

*Барлығы дәптерлеріне жазады.

*Жұпта бірін-бір бағалау

3-тапсырма:

Етістікті сөз құрамына талда.

Аралады

«Бас бармақ» арқылы

Дескриптор

*Етістікті сөз құрамына талда

 

 

 

Мектепке арналған әліппе,оқулықтар мен оқу құралдарын жазды.Оның тұңғыш оқу құралы «Оқу құралы» деп аталады (1912ж)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Торла,арқанда,емде,арала,сабында,үтікте,тісте.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бір бала жатқа айтады,сосын барып барлығы дәптерлеріне жазады.

(Ж.Т)Бір-бірінің дәптерін алмастыру арқылы тексеру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аралады

 

 

 

 

 

 

 

 

Ақта,ұсақта,көркемде,жақсыла,оңда,жаңала,іріле,

 

 

 

 

 

 

 

 

Аралады,тағалады.

 

 

(Ж.Т)Жұппен орындау

 

 

 

 

 

 

Ақылдас,достас,әдеттен,рақаттан

 

Оқулық

 

Үлестірмелі тапсырмалар

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

Кітаптар

Тапсырмалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

Бағалау

3 минут

ҚБ орындатамын

Етістік сөзінен баспалдақ жаса.Осы әріптерден білдіретін сөздер ойлап, торкөзді толтыр.

Е    
т      
і        
с          
т            
і              
к              
ҚБ орындатамын.

 

Е к  
Т і к  
І л д і  
С ы й л а  
Т а ғ а л а  
І л е с т і р  
К ө р к е м д е
ҚБ
Кері байланыс

2 минут

«Алма ағашы» әдісі

Үй тапсырмасы: Туынды етістікті қатыстырып 2-3 сөйлем құрап жазу.

«Алма ағашы» әдісі  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Етістік» тобы

 

«Негізгі етістік» тобы

«Туынды етістік» тобы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-тапсырма:

Берілген зат есімдер мен  сын есімдерге

–ла,-ле,-да,  -те,-дас,-тас,-лас,-лес,-тан,-тен

 жұрнақтарының тиістісін жалғап,туынды етістік жаса.

Тор,арқан,ем,ара,сабын,үтік,тіс.

 

 

 

 

 

 

2-тапсырма:

Жаңылпашты жатқа айт және жаз.

Атам бақ аралады,

Ағам тал аралады.

Апам көл аралайды,

Асыл ат тағалайды.

 

 

 

 

 

 

3-тапсырма:

Жаңылпаштағы қарамен жазылған сөздердің

мағынасын  бір-біріңе түсіндіріп көріңдер.

 

 

 

 

 

 

 

 

1-тапсырма

Берілген зат есімдер мен  сын есімдерге

–ла,-ле,-да,  -те,-дас,-тас,-лас,-лес,-тан,-тен

жұрнақтарының тиістісін жалғап,туынды етістік жаса.

Ақ,ұсақ,көркем,жақсы,оң,жаңа,ірі.

 

 

 

 

 

 

 

 

2-тапсырма:

Жаңылпашты жатқа айт және жаз.

Атам бақ аралады,

Ағам тал аралады.

Апам көл аралайды,

Асыл ат тағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

3-тапсырма:

Жаңылпаштан  туынды етістікті тауып,

сөз құрамына талда

 

 

 

 

 

 

 

1-тапсырма

Берілген зат есімдер мен  сын есімдерге

–ла,-ле,-да,  -те,-дас,-тас,-лас,-лес,-тан,-тен

жұрнақтарының тиістісін жалғап,туынды етістік жаса.

Ақыл,дос,пікір,әдет.

 

 

 

 

 

 

2-тапсырма:

Жаңылпашты жатқа айт және жаз.

Атам бақ аралады,

Ағам тал аралады.

Апам көл аралайды,

Асыл ат тағалайды.

 

 

 

 

 

3-тапсырма:

Ақылдас,достас,әдеттен,рақаттан туынды

етістіктердің өзің қалаған бір-екі сөзден сөйлем құрап жаз.

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

 

(Жекеше)

І-жақ

 

(Жекеше)

ІІ — жақ

 

(Жекеше)

ІІІ-жақ

 

 (Көпше)

І — жақ

 

(Көпше )

ІІ-жақ

 

(Көпше )

ІІІ-жақ

 

оқушымын

           
 

дәрігерсің

           
 

адамсыңдар

           
 

студент

           
 

дүкеншіміз

           
 

оқушылар

           

 

 

 

 

 

Жекеше                                                          көпше

І ж.                                                                               І ж.

 

ІІ ж.                                                                               ІІ ж.

 

 

ІІІ ж.                                                                             ІІІ ж.

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *