ҚМЖ.Ұ дыбысы мен әрпі

Күні:27 .11.2019ж.

Сынып: 1 «Ә»

Мектеп:№67

Пән мұғалімі: Нурсеитова З

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы: Ұ дыбысы мен әрпі
Оқу мақсаттары: 1.2.9.1. әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.1.4.1. мәтінің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау.

 

Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Әріпті таниды,ажыратады, және оны дыбыспен сәйкестендіреді.

Көптеген оқушылар:Мұғалімнің көмегімен оқу түрлерін оқиды.

Кейбір оқушылар: Әріп элементтерін каллиграфиялық талапқа сай жазады.

Бағалау критерийлері Ұұ дыбысын таниды, ажыратады, дауысты дыбыс екенін біледі. Сөздерді тұтастай оқиды.

Ой ұшқырлығын иллюстрация бойынша болжайды.

Әріп таңбасын талапқа сай жазады

Тірек сөздер Ұ дыбысы мен әрпі
Құндылықтарды дарыту Үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетуге тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс Әдебиет,бейнелеу
АКТ-ны қолдану дағдылары Сыни ойлау дағдылары дамиды, шығармашылық қабілеттері артады
Алдыңғы білімді игерулері Сұрақ- жауап арқылы қорыту
                                                      Сабақтың барысы

 

 

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

 

 

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

 

 

 

 

ресурстар

 

Сабақтың басы

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы

5 минут

 

 

Ортасы

Жаңа білім

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2минут

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

Ұйымдастыру

Сыныптың психологиялық атмосферасын қалыптастыру. Шаттық шеңбер құру.

Күннің көзі ашылсын,

Көкке шуақ шашылсын.

Құтты қонақ келіпті,

Төрімізге еніпті.

Амандасу үлкенге,

Тәрбиенің басы ғой.

Ал, кәнекей бәріміз,

Амандасып алайық.

Сәлеметсіздерме

Здраствуйте

Hello

Сабағымыз сәтті өтсін деп, жылылықпен бір –бірімізге күліп, көңілді кейіп көрсетейік. Бар зейініміз сабақта болсын.

Топқа бөлу.

Оқушыларды ұлы даланың жеті қырындағы  алма мен қызғалдақ арқылы топқа бөліп отырғызамын.

1-топ  —

 

 

2- топ —

Балалар биыл ұлы ақын Абай Құнанбаев атамыздың қанша жылдығын тойлап жатырмыз?

Алдыңғы білімді еске түсіру. «Балмұздақ таяқшалары» әдісі арқылы сұралады.

ҚБ: Үш шапалақ.

Жаңа сабақ.

Жаңа сабақты суреттер көрсету арқылы ашу.

-Балалар ұшақ, ұн, ұлу, ұршық,ұя, ұстаз деген сөздерде қандай дыбыс естіліп тұр? Буынға бөлгізу. Ұ дыбысы сөздің басында ортасында кездеседі. Мысалы ұлу сөз басында, құлын сөз ортасында кездеседі.Сөздің соңында кездеспейді. Ұ дыбысының баспа және жазба түрімен таныстыру. Ұ дыбысы дауысты, жуан дауысты дыбыс болып келеді.Қызыл текшемен белгілейміз.

Дәптермен жұмыс. Жазылым.

Дәптерімізді ашайық,

Салақтықтан қашайық.

Көрсетілген үлгіге

Ұ ұ дыбысын әдемі етіп жазайық.

Ұұ     Ұұ         Ұұ

1.Тапсырма. «Жеке жұмыс» «Болжау » әдісі. Әр отбасы мүшелеріне тиісті заттарды сурет арқылы болжап сызықтар арқылы жүргіз.

Дескриптор: Ой ұшқырлығын иллюстрация бойынша болжайды, сызықтар арқылы жүргізеді.

 

 

 

   Оқулықпен жұмыс. Оқылым «Дауыстап оқу» әдісі

 

Дескриптор: Берілген сөздерді дұрыстап оқи алады.

ҚБ.Мадақтау сөз айту.

Сергіту сәті

«Ұзын құлақ сұр қоян»

 

2. Тапсырма. «Жұптық жұмыс». «Ойлан, жұптас, талқыла » әдісі арқылы сызба және сөздермен мәтінді құрастыр және оқы.

Дескриптор:Білім алушы мәтінді құрастырады және оқиды.

ҚБ Мадақтау сөз айту.

.

3.Тапсырма. Жазылым. «Топтық жұмыс» «Ойлан,бірік, бөліс» әдісі

1.-топ

Ұ дыбысынан келетін  сөздер жаз.

2.-топ

Ұ дыбысы кездесетін сөздер жаз.

Дескриптор:Ұ дыбысынан келетін, кездесетін сөздерді жазады.

ҚБ Мадақтау сөз айту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттер

 

 

 

 

Жарайсың!

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

 

Кері байланыс

«Кезбе тілші» әдісі арқылы кері байланыс жасау.

-Қандай дыбыспен таныстық?

-Ол қандай дыбыс?

-ұ дыбысы мен әрпін тануда бізге қиын болды ма?

Ұ дыбысы сөздің соңында кездесе ма?

-Сабақ ұнады ма?

Оқушылар не білгендерін, сабақ туралы не ұнады, не ұнамады айтып  күлекештерге жапсырады.

.

 

Өте жақсы                Енді түсініп                      Түсінген

түсіндім                   келемін                              жоқпын

 

Үй тапсырмасы            Ұ дыбысын оқып келу.

 

 
 

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Саралаудың «тапсырма»  тәсілі бойынша барлық топқа бірдей тапсырма беремін, алайда білім деңгейі төмен оқушыларға суреттегі заттарды болжауда кедергіге ұшырайды. Мұндай оқушыларға қажеттіліктеріне қарай көмек беремін.

Саралаудың «қорытынды» тәсілі бойынша барлық оқушылар бір тапсырманы орындасада нәтижелері әртүрлі шығады. Деңгейі төмен  оқушылар сызбамен мәтінді құрастыруда қиындыққа ұшырайды. . Мұндай оқушыларға қажеттіліктеріне қарай көмек беремін.

Саралаудың «Қарқын»  тәсілі арқылы  басқа оқушыларға қарағанда барлық оқушылар дыбыстық талдау жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 

Мадақтау сөз

Үш шапалақ

Қызғалдақ пен алма

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *